Щодня людство створює все нові й нові передумови для того, щоб зробити наше життя комфортнішим! Існуючи в сучасному швидкому темпі, ми часто нехтуємо правильним харчуванням, фізичною активністю, режимом праці й відпочинку, а що вже й казати про уникнення стресових ситуацій, з якими стикаємось на кожному кроці. Часто наслідком такого способу життя є підвищення рівня холестерину крові, що збільшує ризик розвитку атеросклерозу, ішемічної хвороби серця, гострого коронарного синдрому (інфаркту міокарда), інсульту.

ХОЛЕСТЕРИН – один із основних будівельних матеріалів нашого організму. Він входить до складу клітинних оболонок, є необхідним для вироблення ряду гормонів, метаболізму жиророзчинних вітамінів та функціонування нервової системи. Проте, дуже важливо, щоб рівень холестерину в організмі був у межах норми, адже тоді він стає невидимим ворогом для нас.  Іноді холестерин відкладається у вигляді жовтих плямок на шкірі обличчя, нижніх повіках, кінцівках і тулубі, але найбільш небезпечними є накопичення холестерину на стінках кровоносних судин, що збільшує ризик серцево-судинних захворювань. Часто високий рівень холестерину в організмі не має жодних симптомів.

ОСОБЛИВО ВАЖЛИВО СЛІДКУВАТИ ЗА РІВНЕМ ХОЛЕСТЕРИНУ ЛЮДЯМ, ЯКІ НАЛЕЖАТЬ ДО ГРУПИ РИЗИКУ:

  • У Вашій сім’ї є випадки серцево-судинних захворювань;
  • Якщо у Вас було діагностовано ішемічну хворобу серця, інсульт або мікроінсульт, захворювання периферичних артерій;
  • Наявна надмірна вага;
  • В організмі є хронічні запальні процеси;
  • Якщо Ви хворієте на цукровий діабет або маєте високий артеріальний тиск.

Навіть якщо Ви почуваєтесь добре, все одно потрібно знати про свій рівень холестерину.

ЩО РОБИТИ, ЯКЩО В АНАЛІЗІ ВИЯВЛЕНО ПІДВИЩЕНИЙ РІВЕНЬ ХОЛЕСТЕРИНУ? 

По-перше, потрібно звернутись на консультацію до лікаря-кардіолога чи до свого сімейного лікаря, щоб узгодити з ним подальше обстеження та лікування. По-друге, варто задуматись над модифікацією способу життя, щоб природнім шляхом дещо знизити рівень холестерину:

  1. Передусім слідкуйте за раціоном. Правильна дієта може зменшити загальний рівень холестерину більше 10%. Включайте в раціон продукти, які допомагають знизити холестерин: розчинні волокна (бобові, цільні зерна, насіння льону, яблука і цитрусові); свіжі фрукти та овочі; трави та спеції (часник, куркума, імбир, орегано, шавлія, м’ята, чебрець, гвоздика, барбарис, духмяний перець, кориця та свіжі майоран, кріп і кінза); вживайте ненасичені «корисні» жири (авокадо, маслини, жирну рибу, горіхи, оливкову олію, якісний темний шоколад; зменшіть частку цукру в раціоні (до 25 г на день (1 чайна ложка = 8 г цукру) доданого цукру для жінок та до 37,5 г для чоловіків); зелений чай, чай з барбарису.

  2. Будьте фізично активні. Фізична активність допомагає підвищити рівень “хорошого” холестерину (ліпопротеїди високої щільності – ЛПВЩ), нормалізувати тиск, тренувати судини, підтримувати здорову вагу та знизити ризик появи діабету. Досить виділити тренуванням всього 2,5 години на тиждень (наприклад, гуляти півгодини кожен будній день), щоб збільшити “хороший” холестерин і зменшити “поганий” (ліпопротеїди низької щільності – ЛПНЩ).

  3. Відмовтесь від тютюнопаління. Відмова від куріння сприяє підвищенню рівня ЛПВЩ. Вже через рік відмови від куріння ризик появи серцевих захворювань зменшується вдвічі в порівнянні з курцями. Куріння призводить до вибуху вільних радикалів в організмі, чим сприяє розвитку атеросклерозу, хвороб серця та легенів.

Пам’ятайте, що кожне захворювання легше попередити, ніж вилікувати. Тому, дізнайтесь про свій рівень холестерину та тримайте його під контролем. Будьте здорові!