29 вересня щороку за ініціативою Всесвітньої федерації серця за підтримки Всесвітньої Організації Охорони Здоров’я проводиться Всесвітній день серця. Метою цього Всесвітнього дня є підвищення обізнаності населення про хвороби серця, здоровий спосіб життя для їх попередження і пропаганда профілактичних заходів для зменшення смертності від серцево-судинних захворювань.

Серцевосудинні захворювання (ССЗ) є основною причиною смертності та інвалідності населення у більшості країн світу.
Щоб привернути увагу до проблеми серцевосудинних захворювань, Всесвітня федерація серця  ініціювала проведення Всесвітнього дня серця, який відзначають 29 вересня.
За даними ВООЗ, Всесвітньої федерації серця та Всесвітньої організації по боротьбі з інсультом, 30% випадків смерті від серцевих хвороб є передчасними. 2/3 таких випадків можна уникнути завдяки первинній профілактиці, ще 1/3 шляхом удосконалення системи охорони здоровя, зокрема, підвищуючи її ефективність та задовольняючи потреби хворих у медикосанітарній допомозі

ЧОМУ ВИНИКАЮТЬ ХВОРОБИ СЕРЦЯ: ФАКТОРИ РИЗИКУ

Головні фактори ризику, які призводять до серцевосудинних захворювань:

 • надлишкова вага

Наразі кожен другий українець має різний ступінь надлишкової ваги. Це, своєю чергою, може стати причиною більшості хронічних захворювань, в тому числі й серцевосудинних.

 • підвищений артеріальний тиск

Кожен третій українець має підвищений артеріальний тиск і часто не знає про це. Підвищення артеріального тиску (артеріальна гіпертензія, гіпертонічна хвороба) виявляється у 25% дорослого населення України і належить до захворювань, які скорочують тривалість життя та призводять до інвалідності.

 • вживання алкоголю та тютюну

Зловживання алкоголем призводить до підвищення артеріального тиску, гіпертрофії серцевого мязу, розвитку інфаркту міокарду та порушення мозкового кровообігу інсульту. Кожен пятий українець курить і цим, зокрема, істотно збільшує ризики серцевосудинних захворювань.  Інтенсивне куріння з підліткового віку (понад 20 років) може скоротити життя на 20-25 років, в тому числі і через хвороби серця.

 • низька фізична активність

Достатній рівень оздоровчої рухової активності має лише 3% населення України. Недостатня фізична активність призводить до збільшення ваги та розвитку захворювань серця.

 • стрес

Стрес та тривожні стани більш ніж у 2 рази збільшують ризик серцевосудинних захворювань, а у разі хвороби ускладнень та смерті.   

 • нездорове харчування

Головні вороги серця це переїдання, недостатнє споживання овочів та фруктів, безконтрольне вживання висококалорійної їжі, напоїв, солі.

 • підвищений рівень цукру в крові

Високий рівень цукру в крові мають понад 2 млн українців, половина з яких не знають про це і, відповідно, не отримують необхідного лікування.

 

ЯК ЗБЕРЕГТИ ЗДОРОВЯ СЕРЦЯ: ГОЛОВНІ ПРАВИЛА ПРОФІЛАКТИКИ ІНСУЛЬТУ ТА ІНФАРКТУ МІОКАРДА

 1. Правильне харчування. Віддавайте перевагу овочам, фруктам, злакам, бобовим, горіхам, кисломолочним продуктам, нежирним сортам мяса та риби. При цьому споживання жирів, масла, солодощів, алкоголю слід максимально скоротити.
 2. Фізична активність.Більше рухайтеся, гуляйте на свіжому повітрі, займайтеся спортом. В середньому доросла людина повинна щодня ходити пішки на відстань не менше 3 кілометрів (або не менше 30 хвилин).
 3. Стресостійкість. Уникайте стресів та вчіться справлятися з ними.
 4. Здоровий спосіб життя. Відмовтеся від куріння та алкоголю.
 5. Контроль тиску та рівня цукру в крові. Контролюйте свій артеріальний тиск та рівень цукру в крові. Оптимальний рівень артеріального тиску для дорослої людини становить 120/80 мм ртутного стовбчика. Для більшості людей нормальними вважаються всі показники артеріального тиску, які не перевищують 139/89. Оптимальний рівень цукру капілярної крові (при заборі крові з пальця) від 3,3 до 5,5 ммоль/л.  
 6. Регулярний медогляд. Регулярно відвідуйте свого терапевта чи сімейного лікаря, з яким підписали декларацію, та вчасно проходьте профілактичні скринінги. За необхідності ваш лікар може призначити швидкий тест на тропонін. Усі послуги, які надає лікар первинної медичної допомоги, на 100% гарантовано є безкоштовними та оплачуються з державного бюджету.